מהי סכמה תרפיה ואיך היא יכולה לשנות את חייך? המדריך המלא להבנת הטיפול המהפכני

Share This Post

מהי סכמה תרפיה ואיך היא יכולה לשנות את חייך? המדריך המלא להבנת הטיפול המהפכני

The Therapy Relationship – Schema Therapy Services UK

מהי סכמה תרפיה ואיך היא יכולה לשנות את חייך? המדריך המלא להבנת הטיפול המהפכני

סכמה תרפיה הוא טיפול פסיכולוגי שמטרתו לזהות ולשנות דפוסי חשיבה בלתי מסתגלים. בשנים האחרונות סכמה תרפיה הופכת פופולרית יותר ויותר כטיפול יעיל למגוון הפרעות נפשיות. אך מהי בדיוק סכמה תרפיה וכיצד היא עובדת? האם היא יכולה לעזור גם לך?

מהי דרך הפעולה של סכמה תרפיה? כיצד היא משפיעה על המטופל?

סכמה תרפיה מבוססת על תאוריית הלמידה הקוגניטיבית. לפי תאוריה זו, לכל אדם יש סכמות – אמונות ותפיסות עצמיות לגבי עצמו, העולם והאחרים. סכמות אלה מתגבשות ומתעצבות במהלך חיינו. לעיתים סכמות מסוימות הופכות לכאלה שמגבילות ופוגעות בתפקוד שלנו, וגורמות למצוקה נפשית. מטרת הטיפול היא לזהות סכמות בעייתיות אלה ולשנות אותן.

הטיפול מתמקד ב-3 רכיבים מרכזיים: חינוך, ערעור ושינוי. ראשית, המטפל מסביר למטופל על מודל הסכמות וכיצד סכמות בעייתיות יכולות להשפיע על הרגשתו. בשלב השני, המטופל לומד לזהות ולערער סכמות בעייתיות שיש לו על עצמו ועל העולם. ולבסוף, המטופל לומד כיצד לשנות סכמות אלה ולאמץ סכמות בריאות ומסתגלות יותר.

סכמה תרפיה מתמקדת בהווה ומספקת למטופל כלים מעשיים לשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו. היא יכולה לשפר באופן משמעותי את איכות החיים ולמנוע הישנות של סימפטומים בעתיד.

האם סכמה תרפיה יכולה לעזור גם לי? מהן ההתוויות לטיפול?

סכמה תרפיה יעילה במיוחד לטיפול ב:

  • דיכאון
  • חרדה
  • הפרעות אכילה
  • הפרעות אישיות
  • PTSD

עם זאת, סכמה תרפיה יכולה להתאים לכל אדם המתמודד עם מחשבות שליליות חוזרות ונשנות על עצמו שפוגעות בתחושת הערך העצמי שלו או מגבילות אותו.

סכמה תרפיה מתמקדת בשינוי דפוסי חשיבה ולא דורשת חשיפה ממושכת של טראומות מהעבר. לכן היא יכולה להתאים גם לאנשים שמתקשים עם טיפולים אחרים כמו טיפול פסיכודינמי.

האם אתם סובלים ממחשבות שליליות על עצמכם שחוזרות שוב ושוב? האם אתם מרגישים תקועים בדפוסי חשיבה והתנהגות שפוגעים בתחושת הערך העצמי שלכם? סכמה תרפיה יכולה לעזור לכם לזהות ולשנות סכמות בעייתיות אלה. היא יכולה לספק לכם את הכלים לחשוב ולהרגיש טוב יותר. שקלו לפנות למטפל מוסמך בסכמה תרפיה ולשפר את איכות חייכם.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

דילוג לתוכן