פסיכותרפיה בין-אישית IPT – האם היא יעילה בטיפול בדיכאון וחרדה?

Share This Post

פסיכותרפיה בין-אישית (IPT) – האם היא יעילה בטיפול בדיכאון וחרדה?

CBT & IPT Therapy Colchester Essex Chelmsford Braintree

דיכאון וחרדה הם מהבעיות הנפוצות ביותר בבריאות הנפש

דיכאון וחרדה הם מהבעיות הנפוצות ביותר בבריאות הנפש. על פי ארגון הבריאות העולמי, יותר מ-300 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מדיכאון. בישראל, הערכות הן שכ-5% מהאוכלוסייה סובלת מדיכאון קליני.

חרדה אף היא נפוצה מאוד, עם שיעור שכיחות של כ-10% באוכלוסייה. השפעותיהם של דיכאון וחרדה על איכות החיים יכולות להיות משמעותיות, ולכן חשוב למצוא דרכי טיפול יעילות. מהן האפשרויות הקיימות?

פסיכותרפיה בין-אישית IPT

אחת הגישות הטיפוליות שמראות יעילות בטיפול בדיכאון וחרדה היא הפסיכותרפיה בין-אישית (IPT). אבל מהי בדיוק IPT, והאם היא אכן יעילה? בואו נבדוק יחד.

IPT פותחה בשנות ה-70 על ידי ד”ר ג’רלד קלרמן, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט אמריקאי. הגישה מתמקדת בקשר שבין בעיות ביחסים בין-אישיים לבין תסמיני דיכאון וחרדה.

ההנחה היא שלאנשים עם דיכאון או חרדה יש קשיים מתמשכים ביחסים עם אחרים, שתורמים להתפתחות התסמינים. IPT עוזרת למטופלים לזהות ולשפר דפוסי יחסים בין-אישיים בלתי יעילים.

IPT מוכחת כיעילה באותה מידה כמו טיפולים אחרים

אבל האם IPT אכן עובדת? מחקרים קליניים הראו ש-IPT יעילה באותה מידה כמו טיפול תרופתי או טיפולים פסיכולוגיים אחרים בהפחתת תסמיני דיכאון וחרדה. יתרונה הוא שהשפעותיה נמשכות גם לאחר סיום הטיפול.

IPT קצרה יחסית ומוגבלת ל-12-16 פגישות. היא מתמקדת בהווה ולא חוקרת את העבר. המטפל מסייע למטופל לזהות דפוסי יחסים בעייתיים וללמוד כיצד לשפר אותם.

מי יכול להפיק תועלת מ-IPT?

אז מי יכול להפיק תועלת מטיפול ב-IPT? כמעט כל מי שסובל מדיכאון או חרדה יכול להיעזר בה, במיוחד אם יש לו קשיים ביחסים עם משפחה, חברים או בני זוג. IPT יכולה לעזור גם למי שלא הגיב לטיפול תרופתי.

IPT הוכחה כיעילה בקרב מבוגרים, מתבגרים וילדים. היא עשויה להיות מועילה גם למי שסובל מהפרעות נפשיות אחרות כמו הפרעות אכילה, הפרעות אישיות ו-PTSD. עם זאת, IPT אינה מתאימה למי שסובל מפסיכוזה או הפרעות דו-קוטביות.

אם אתם סובלים מדיכאון או חרדה ומרגישים שיחסיכם עם אחרים תורמים לכך, אולי כדאי לשקול טיפול ב-IPT. תהליך קצר זה יכול לסייע לכם לשנות דפוסים בין-אישיים בלתי מועילים ולשפר משמעותית את מצב רוחכם. שוחחו עם המטפל שלכם על האפשרות לקבל טיפול זה.

סיכום

פסיכותרפיה בין-אישית הוכחה כגישה יעילה לטיפול בדיכאון וחרדה הממוקדת בשיפור יחסים בין-אישיים. היא עשויה לסייע למי שמתקשה בקשריו עם אחרים ולהביא לשיפור משמעותי ומתמשך במצב הרוח. אם אתם סובלים מדיכאון או חרדה כדאי לבדוק אם טיפול זה מתאים לכם.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

דילוג לתוכן